Strona główna

dominika jasińska

Menu

Dzieje się

Kwiecień 2024

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Oferta

Bliżej dziecka - bliżej siebie

To warsztat o tworzeniu relacji z dzieckiem. O budowania zaufania zarówno do siebie jako rodzica, jak i do dziecka. O rozumieniu trudnych zachowań naszych dzieci i sposobach na radzenie sobie z nimi. O języku Porozumienia bez Przemocy, nazywanego również językiem serca a umożliwiającego głęboki kontakt z drugim człowiekiem, rozumienie jego wewnętrznego swiata, bez konieczności rezygnacji z siebie. Jeśli patrzysz na swoje dziecko i czujesz niepokój i zatroskanie, że coś ci umyka, że coś bezpowrotnie umiera w waszej relacji - ten warsztat jest dla ciebie. Jesli spodziewasz się dziecka albo może pracujesz z dziećmi i chcesz wiedzieć, rozumieć więcej - to również jest miejsce dla ciebie.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego ile wysiłku i pracy jako rodzice wkładamy w wychowanie naszych dzieci i ile jednocześnie tracimy na kontakcie z nimi i jak często nasze relacje podupadają. Wydaje się, że wychowanie i miłość wykluczają się, bo wg bardzo ogólnie przyjętych norm wychowanie to zasady, stawianie granic, surowość, konsekwencje by nie rzec, że niejednokrotnie kary i przemoc, a miłość to z kolei obdarowywanie uczuciami, przytulanie, chwalenie i duże ryzyko nadopiekuńczości. Dwa skrajne bieguny, trudne do pogodzenia. Niejednokrotnie rodzice nie wiedzą jak je pogodzić.

Doświadczenie pracy warsztatowej i indywidualnej z rodzicami pokazuje mi bardzo wyraźnie jak bardzo jesteśmy nastawieni na cel w relacji z naszym dzieckiem (by był dobrym człowiekiem, by było lubiany, by coś osiągnęła, by była asertywna, szczęśliwa), pełni lęku i obaw, że nie sprostamy oczekiwań społecznych jako rodzice i najzwyklejszego w świecie strachu o los naszego dziecka. Relacja jest często na drugim planie. Bycie rodzicem, praca z rodzicami a także przyglądanie się relacjom jakie tworzymy z innymi gatunkami – końmi, psami - pokazuje mi jak często nieakceptowalne zachowania przypisujemy złemu charakterowi, złośliwości, genom. Brak wiedzy na temat źródła zachowań sprawia, ze interpretujemy je opacznie – dotyczy to ludzi, sytuacji, zwierząt i czasem bezpowrotnie tracimy szansę na kontakt.

Dlaczego to jest takie ważne by mieć kontakt?

Zauważam, że gdy skupimy się na zaspokojeniu podstawowych potrzeb naszego dziecka, takich jak bycie akceptowanym, posiadanie znaczenia, szacunku, przynależności, bezpieczeństwa emocjonalnego, to wychowujemy człowieka otwartego na współpracę, u którego w naturalny sposób rodzi się chęć odwzajemniania i wkładu w życie innych. Jak mawiał Marshall Rosenberg jedną z podstawowych naszych potrzeb jest potrzeba wzbogacania życia innych. Ten kanał jednak trzeba niejednokrotnie ponownie otworzyć, uruchomić, a u najmłodszych starać się go nie zablokować, bo u dzieci jest on naturalny a pod wpływem tradycyjnego wychowania opartego na reprymendach, tłumaczeniu, karach i nagrodach, zamyka się. Dziecko traci zaufanie do nas i do świata. Zamyka się na radość z dawania.

Co możemy zrobić by wzmacniać w naszych dzieciach ważne wartości jak współpraca, szacunek, szczerość?

Jak?

To, o czym piszę to proces a jednym z narzędzi, które umożliwia towarzyszenie dziecku w dorastaniu jest Porozumienie bez Przemocy, które uczy jak rozumieć skomplikowane i czasem nieadekwatne do sytuacji zachowania, jak docierać do uczuć i potrzeb, które się za nimi kryją, jak tworzyć przestrzeń do ich wyrażania i przeżywania. Pokazuje jak stawiać granice i nie zgadzać się na niektóre zachowania dziecka w poszanowaniu jego i naszej godności.

Zachowania, z którymi możemy się mierzyć to agresja, wycofanie, strach, brak chęci do nauki, bunt i wiele, wiele innych.

Efekt?

Wartością największą, którą uzyskujemy poza rozumieniem tego, co się w środku dziecka dzieje i bardzo prawdopodobną i naturalną eliminacją trudnych zachowań, to relacja z dzieckiem – coś zdecydowanie bardziej trwałego niż kolejne narzędzie wychowawcze na trudne zachowanie. Wartość dodana to rozumienie siebie i naszych emocji związanych z zachowaniem dziecka.

Co proponuję na warsztacie?

Co zyskujesz?

Dla kogo?

Miejsce: Guzkówka (k. Kościerzyny) - piękny, kameralny dom położony na Kaszubach wśród lasów, nad jeziorem. Właściciele szczycą się wysmakowaną, opartą na naturalnych produktach, kuchnią. Do dyspozycji mamy pokoje dwu i trzyosobowe z łazienkami. Zobacz www.guzkowka.pl
Cena: za warsztaty i 2 noclegi wraz z wyżywieniem (piątek obiadokolacja, w sobotę i niedzielę - śniadanie i obiadokolacja)

Ze względu na kameralnośc miejsca (10 miejsc noclegowych) brak możliwości pobytu osób towarzyszących.
Właściciele biorą pod uwagę preferencje dietetyczne uczestników.

Uwaga! Rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu zaliczki w wysokości 100 zł (bezzwrotna w razie rezygnacji). Jeśli opłaciłeś warsztat, a decydujesz się zrezygnować, organizator nie ponosi kosztów Twojej rezygnacji. Oznacza to, że wpłacone przez Ciebie pieniądze nie są zwracane w razie rezygnacji.

Jeśli jesteś zainteresowana/y wzięciem udziału w tym warsztacie, napisz