Strona główna

dominika Jasińska - NVC

Menu

Nonviolent Communication

Wsparcie dla kandydatów do certyfikacji NVC

Wsparcie dla kandydatów do certyfikacji trenerskiej NVC

Certyfikacja trenerska NVC to proces, który trwa średnio 3-5 lat i jego długość w dużej mierze jest uzależniona od indywidualnych możliwości i stawianych sobie celów. W czasie jego trwania kandydat pogłębia znajomość NVC i dokumentuje swoje doświadczenie w sposób określony przez CNVC.

Jako osoba, która przeszła cały proces i uzyskała rekomendację CNVC chciałabym wesprzeć osoby, które mają w swoich planach certyfikację. Jako formę wsparcia proponuję MENTORING (indywidualny bądź grupowy), który w zależności od potrzeb mógłby obejmować dzielenie się doświadczeniem, coaching, wsparcie empatyczne (skype lub spotkania indywidualne), asystę przy prowadzeniu warsztatów.

Tematy, które dla mnie były ważne podczas certyfikacji to m.in.:

  1. Wątpliwości dotyczące decyzji zostania certyfikowanym trenerem.
  2. Co daje mi certyfikacja? Czy warto?
  3. Opór wobec procesu certyfikacyjnego lub niektórych jego części.
  4. Koszty związane z certyfikacją – czy chcę je ponosić?
  5. Certyfikacja w języku angielskim – pokonywanie trudności.
  6. Radzenie sobie z różnymi trudnościami podczas procesu certyfikacji.

Cały proces certyfikacji oraz wymagania opisane są na stronie CNVC
M.in. jest tam również dokument „Certification Preparation Packet”, który zawiera wszystkie niezbędne informacje o przebiegu procesu certyfikacji (liczba wymaganych warsztatów, czas prowadzenia warsztatów, prowadzenie dziennika NVC, opłaty, formularze i ankiety dla uczestników, itp.) - w moim przekonaniu konieczny do przeczytania lub przejrzenia by mieć obraz sytuacji.

A pierwszym krokiem w procesie certyfikacji jest rejestracja na stronie CNVC.

Po zarejestrowaniu się dostepna jest podstrona - CNVC Certification Registration Info, na której jest więcej informacji na temat procesu rejestracji i certyfikacji, m.in. w formie obrazkowego schematu.

Kolejny krok to wybór asesora/asesorki czyli osoby, która będzie przyjmować od nas dokumenty, czytać nasze portfolio, przeprowadzi z nami preassessment (czyli rozmowę o portfolio) oraz assessment (czyli finalne spotkanie grupowe kandydatów i asesorów). Wybierając asesora warto wziąć pod uwagę fakt, że trzeba będzie się z nim/nią raz zobaczyć, więc więc miejsce zamieszkania/odległość są ważne. Przy assessmencie w maju 2014 w Polsce brały udział 3 asesorki (Towe Windstrand ze Szwecji, Vicky Pierce z Wielkiej Brytani i Deborah Bellamy z Austrii).

Co konkretnie chcę zaoferować?

WAŻNE! Bardzo proszę przed pierwszym spotkaniem/rozmową o przeczytanie/przejrzenie wymagań („Certification Preparation Packet”).

Lista certyfikowanych trenerów w Polsce, u których można szukać wsparcia:


UWAGA! Dla CNVC ważne jest by osoby, które dzielą się NVC a nie są certyfikowanymi trenerami robiły to w określony sposób. Informacje o tym można znaleźć tutaj.

UWAGA! Jeśli chcesz zapisać się do grupy mailingowej dla osób zastanawiających się nad certyfikacją i kandydatów kliknij tutaj